District 2-3A Championships

Day 1 of 2

Thursday

Lubbock-Cooper’s Pirate Stadium, Woodrow

(Top four finishers of each event qualify)

Girls Division
Team Totals
1. Andrews, 34 points; 2. Levelland, 29; 3. Shallowater, 28; 4. Lubbock-Cooper, 24; 5. Lubbock Estacado, 9.

Field Events
High jump: 1. Cayenne Williams, Shallowater, 4 feet, 10 inches; 2. Hollie Windham, Cooper, 4-8; 3. Kaylee Wilson, Cooper, 4-8; 4. Kieffer Sparks, Shallowater, 4-6; 5. Elizabeth Bean, Andrews, 4-6; 6. Morgan Cook, Andrews, 4-6.
Triple jump: 1. Lauren Irish, Cooper, 36-3.25; 2. Kaley Shotts, Shallowater, 36-2.25; 3. Sarah Ives, Andrews, 35-8.75; 4. Carli Breckel, Shallowater, 35-4.5; 5. Janyjaneke Hardrick, Estacado, 32-7.75; 6. Taylor Watson, Estacado, 32-1.25.
Shot put: 1. Falicity Murphree, Levelland, 36-11; 2. Lori Tarango, Levelland, 34-0.5; 3. Jacquelin Lujan, Andrews, 33-9; 4. Tenneil Wallace, Estacado, 32-9; 5. Makayla McCarty, Estacado, 31-6; 6. Tiffanie Gardenhire, Andrews, 31-0.5.

Running Events
3,200: 1. Morgan McCurtchen, Levelland, 12 minutes, 3.22 seconds; 2. Victoria Roman, Andrews, 13:08.54; 3. Sabrina Flores, Andrews, 13;14.55; 4. Hannah Travis, Andrews, 13:17.76; 5. Lindsey Spruell, Shallowater, 13:37.41; 6. Karla Saenz, Levelland, 13:53.10.

-----

Boys Division
Team Totals
1. Andrews, 47 points; 2. Lubbock Estacado, 27; 3. Shallowater, 26; 4. Lubbock-Cooper, 22; 5. Levelland, 19; 6. Seminole, 14.

Field Events
High jump: 1. Omilson Oceant, Andrews, 5 feet, 10 inches; 2. Robert McKinney, Estacado, 5-10; 3. AJ Perez, Cooper, 5-6; 4. Ryan Davis, Cooper, 5-6; 5. Chris Delay, Seminole, 5-6; 6. Keshondrick Hastings, Estacado, 5-6.
Pole vault: 1. Cooper Ogle, Shallowater, 14-6; 2. Jimmie Vaughan, Seminole, 13-6; 3. Keevan Prather, Cooper, 13-0; 4. Alex Hindman, Seminole, 12-0; 5. Landon Ehler, Cooper, 11-0; 6. Adrian Rodriguez, Levelland, 10-6.
Triple jump: 1. Keagan Dent, Levelland, 42-8; 2. Keegan Thompson, Andrews, 41-8.25; 3. Caleb Weatheredd, Levelland, 41-8.25; 4. Ran Johnston, Shallowater, 41-5.25; 5. Jace Cordell, Andrews, 40-5.25; 6. Cheaden Reyna, Levelland, 40-2.75.
Shot put: 1. Jalen McQueen, Estacado, 44-5; 2. Malcolm Rhodes, Estacado, 43-4.5; 3. Truitt Pierce, Shallowater, 43-1.5; 4. Ty Webb, Shallowater, 42-10.75; 5. Shawn Smart, Andrews, 42-5; 6. Ethan Azam, Andrews, 42-4.

Running Events
3,200: 1. Hunter Hicks, Andrews, 10 minutes, 35.02 seconds; 2. Daniel Espinoza, Andrews, 10:44.30; 3. Jacob Chapman, Andrews, 10:53.97; 4. Travis Knapp, Cooper, 10:54.51; 5. Wes Jackson, Shallowater, 11:03.91; 6. Isaac Vargas, Levelland, 11:10.69.